Н О В О !!!


Книги за деца


1.Состанок за Лејла-Р.Бици. Фарагонда и доверува важна мисија на Лејла,а таа е разочарана од своето момче Набу кое го одложува нивниот состанок...Но,ќе се случи едно волшебно изненадување...

2.Бал за Блум-Р.Бици. Блум добива покана да оди на бал.Нејзините другарки и помагаат да си ја поврати довербата... Но,ја чека и голема борба со натрпникот на планетата Ераклион.

3.Магија за Флора-Р.Бици. Волшебната книга крие древна магија...Флора открива дека е потребна голема жртва за да се спаси шумата. Тоа е тешка одлука,но силата на љубовта победува се.

4.Модна ревија за Стела-Р.Бици. Стела сака да победи на натпреварот за моден дизајн.Се вмешува мистериозна девојка меѓу неа и Брендон,а нејзините креации исчезнуваат.Крајот е вистинско изненадување.

5.Пронајдок за Техна-Р.Бици. Техна создава неверојатни изуми, но последната конструирана временска машина ќе се сврти против неа. Пророштвото вели дека ќе се разделат со Тими.

6.Училиште за балет-Сонување на прсти-А.Марсото. Виола има единаесет години,голема упорност и еден голем сон: да учи во престижното Театарско училиште.Момчиња и девојчиња од целиот свет ја очекуваат за да ги сподели со нив страста кон балетот и желбата еден ден да настапува на вистинска сцена! Дали Виола ќе успее да го положи претешкиот приемен испит?

7.Гол-Фудбал за почетници-Л.Гарландо. Гастон Шампињон,поранешен играч од националната репрезентација на Франција,кога го виде Томи како дрибла во дворот,веднаш сфати дека момчето има талент за шампион и дека...конечно ќе може да го оствари својот сон: да формира екипа во која сите ќе може да играт.Се разбира и да се забавуваат!

8.Бетмен-Приказна за Бетмен. Бетмен е супер-херој.Пред тоа бил исплашено момченце.Како ли станал толку силен?

9.Бетмен-Бетмен и отровниот терор. Готам Сити позелене! Луѓето се претвораат во дрвја, а сето тоа е дело на онаа злобна нагативка што сака растенија, Отровната Ајви. Дали Бетмен ќе биде жртва на нејзината трнлива одмазда или ќе и ги поткастри гранчињата за оваа сплетка?

10.Сликовници со ТОМ и Џери.

11.Сликовници со Мајсторот Боб.1.Хари Потер и реликвиите на смртта – Џ.К.Роулинг.

2.Најубави бајки – Убавка и чудовиштето, Принцезата на зрно грашок, Снежана, Пепелашка, Црвенкапа, Волкот и седумте јариња, Грдото пајче.... и многу, многу други.

3.Оливер Месечковски и змејчето бељаџија – С.Монгредин. Оливер Месечковски е возбуден што ќе учествува во парадата на Фестивалот за магии, додека не го назначат за ѓубреџија. Ѓубреџиска работа! Но кога решава да ја разигра парадата со помош на своето знејче-милениче,започнуваат белите...

4.Оливер Месечковски и кошмарниот лилјак-грицкалче – С.Монгредин. Урааа!Училиштето за маѓепсништво завршува за Ноќта на вештерките-и што е најважно,го одбраа Оливер да го чува лилјакот-грицкалче Грицко,училишното милениче.Но поради палавото раче на неговата помала сестричка,лилјакот-грицкалче се претвара во вистински кошмар!

5.Оливер Месечковски – Урнебес од волшебни напивки – С.Монгредин. Оливер е вреден ученик во Училиштето за маѓепсништво,вежба магии,дресирање на жаби и летање на метла.Кога ќе го предложат за Млад вештер на годината,открива дека ќе се натпреварува против првенецот на генерацијата, Мартин Врачковски.Ќе успее ли Оливер да скрчка специјална напивка за да ја освои наградата?

6.Оливар Месечковски на лет – ауу – вање – С.Монгредин. Мувлосаната куќарка е совршена за летувањето на Оливер.Студена,темна и најдобро од се, опседната! Оливер рашава да оди во лов на духови со новото другарче, Веле.Но дали влакнестото пријателче на Оливер е навистина онакво какво што изгледа?

7.Водач за вљубените – за љубовникот кој е најдобар во се. За најголемите љубовџии на светот,еве еден сладок прирачник кој ја слави љубовта и љубовните радости.

8.Книга за момчиња – како да бидеш најдобар во се. Еве ја книгата што секое момче,големо и мало,со нетрпение ја очекуваше. Откриј како да бидеш најдобар во се.Загарантирани часови на забава!

9.Книга за девојчиња – Како да бидеш најдобра во се. Еве ја книгата што секое девојче,големо и мало, со нетрпение ја очекуваше. Биди прв, биди цар, биди ти најдобар!

10.Книга за секое девојче – В.Бабиќ. Оваа книга е наменета за девојчињата и девојките од 9 до 19 години.Во неа станува збор за промените кои се случуваат во пубертетот и за одржувањето на хигиената и негата лицето и телото.Девојчињата и девојките ќе дознаат како да се шминкаат и дотеруваат,како да вежбаат и правилно да се хранат,што ќе им помогне да живеат здраво и да се чувствуваат добро.

11.Книга за секое момче – В.Бабиќ. Наменета е за момчињата од 9 до 19 години.Момчињата од неа ќе дознаат што се се случува во пубертетот.Ќе најдат одговори на многу прашања кои нема кому да ги постават или можеби се срамат да прашат.Оваа книга ќе им помогне полесно да пораснат и стекнат самодоверба.

12.Шрумфови-Штрумфовска олимпијада.Тоа е голем настан во селото и сите се фаќаат за работа.Потребно е напорно да се вежба за да се победи.Никој не сака да биде во екипа со кутриот Слабичко,па Велештрумф смислува план....

13.Шрумфови-Црните штрумфови.Еден ден во селото,Мрзливко е каснат од црната мува БЗЗ и неговата кожа станува црна.Од тој момент речиси сите во селото стануваат црни Штрумфови,но Велештрумф има план да пронајде лек...

14.Штрумфови-Сите на училиште.Запознај се со Штрумфовите преку оваа интересна и штрумфастична приказна.Потоа,забавувај се со игрите што ќе ги штрумфнеш на крајот на книгава!

15.Шумска приказна-Д.Џекиќ.Сликовница во стихови од забавен и едукативен карактер,наменет за деца од рана и предшколска возраст.

16.Морска приказна-М.Кокошар.Оваа приказна претставува забавна авантура,со теми кои им помагаат на децата полесни да го разберат светот во кој живеат.

17.Облици-Прелистувајќи ја сликовницата,детето ги стекнува првите сознанија за облиците.

18.Што се Ана знае-Добри соседи.Прелистувајќи ја сликовницата детето се здобива со први сознанија за своите соседи.

19.Што се Ана знае-За домот.Прелистувајќи ја оваасликовница,детето открива зошто е важно да има обврски во домот и да учествува во домашните работи.

20.Алиса во светот на огледалото-Л.Карол.Исполнета со несекојдневни авантури,оваа книга е волшебна приказна која еднакво ќе ги восхити и децата и возрасните.

21.Така е,навистина нисам големи гаќи-Л.Ренисон.Опишува трауми на созревање толку иронично и урнебесно,така што Бриџит Џоунс би можела само да сонува за тоа.Една од најсмешните книги годинава.

22.Надарени-Срцето нека ти знае само за убави мисли-М.Кеј.Сите во класот на надарени ученици си имаат своја тајна,но Картер Стрит е најмистериозниот ученик.Постојано молчи и никој не знае кој е всушност тој или од каде дошол-знаат само дека е посебен,исто како нив.Но нешто се случува позади погледот на Картер,нешто опасно...

23.Вампирски дневници-1дел-Будење и 2дел-Борба.Возбудлива приказна за двајца браќа вампири и за една прекрасна девојка растргната меѓу нив.

24.Сирена-Т.Рејбрн.Нешто смртоносно демне под брановите на Винтер Харбор,и ова лето никој не е безбеден.
1.Ангус,танги и страсно бакнување-Л.Ренисон. Опишува трауми на созревање толку иронично и урнебесно и е една од најсмешните книги годинава.

2.Факторот бивши-А.Семпл. Ќе ве насмее,ќе ве расплаче и ќе ве натера да им се јавите на вашите пријатели и да им кажете колку ги сакате.Освежувачки оргинална книга.

3.Шминкерка-А.Семпл. Вера Вишарт го измислува својот совршен дечко Адам.Вснушност таа измислува речиси се во нејзиниот живот само за да и угоди на мајка си.

4.Крилја-А.Пајк. Магична приказна за опасноста и за љубовта.Ова поинакво толкување на самовилската приказна ќе ги освои читателите со својата уверливост и фантазија.

5.Магии-А.Пајк. „Магии“ изобилува со изненадувања,со неизвесност и напнатост и тешко дека би можела да се смести подолу од нејзината претходна книга „Крилја“.

6.Помош! Моето семејство ме излудува!-К.Лем. Научете ги триковите кои ги користат ликовите од книгата,за да излезатна крај со нивните „срашни“ семејства.Ќе останете среќни,здрави и кул!

7.Помош!Пуштете ме оттука!-К.Лем. Ослободи се од стресот од училиште со помош на малите тајни за опстојување,кои се опишани во овој урнебесен водич и ти можеш да станеш КУЛ фаца в училиште!

8.Девојките се од Сатурн,момчињата од Јупитер-К.Лем. Исклучително забавна, но воедно и практична и полна со остроумни забелешки...

9.Нина и тајното око на Атлантида-М.Вичер.Од перото на Муни Вичер, најновата, долгоочекувана авантура на девојчето од Шестата месечина!

10.Џастин Бибер. „Ова е приказна за тоа како мојот живот се промени толку многу,толку брзо благодарение на вашата постојана поддршка. Ова сум јас. Џастин...и ова е само првиот чекор кон вечноста.“

11.Штрумфови-Мојот пријател пајак. Другарувај со Штрумфовите преку оваа штрумфастична и интересна приказна.Потоа забавувај се со игрите што ќе ги штрумфнеш на крајот од книгава.

12.Штрумфови-Малите Штрумфови. Волшебниот часовник во кој ќе бидат затвотрни,ќе ги врати тројцата Штрумфови во детството....
1.Училиште за славни-Ривали-С.Џефрис

2.Училиште за славни-Тајни амбиции-С.Џефрис

3.Надарени-Тука сум, но не ме гледаш-М.Кеј.Трејси Девон беше толку многу навикната да се чувствува невидлива што еден ден таа едноставно...исчезна.

4.Принцезата Шарлота и роденденскиот бал-За принцезата Шарлота ова е прв ден во Училиштето за принцези-и се тргна наопоку!

5.Принцезата Кети и сребреното пони-Кога принцезата Кети и нејзините другарки ќе дознаат дека првиот час во Училиштето за принцези е час по исполнување желби,тие многу ќе се израдуваат.

6.Принцезата Алиса и волшебното огледало-О,не!Ако принцезата алисане ја исполни задачата на часот по Симнување по скали како да лебдиш,нема да и дозволат да замине на Забавата во градината.

7.Принцезта Софија и светкавото изненадување-Принцезата Софија и нејзините другарки треба да ги измислат и сошијат своите убави балски фустани.

8.Принцезата Кети и метлата што танцува-Принцезата Кети е возбудена-ќе одат на училишен излет да запознаат вистинска вештерка!

9.Принцезата Алиса и кристалните чевличиња-Принцезата Алиса и нејзините другарки одат на училишен излет до познатиот  Музеј за кралскиот  живот.

10.Принцезата Емилија и кометата-Скоро е крај на годината – дали принцезата Емилија освои доволно тиара поени за да освои сребрен појас?


1.Залуденост од заљубеност-Г.Петрвски;

2.Новородена ѕвезда-С.Џефрис;

3.  Посегнете по ѕвездите-С.Џефрис;

4.Нина и клетвата на пернатата змија-М.Вичер.Нина сфати дека нема бегање.Овој пат Алхемијата на Светлината не можеше да го совлада темниот свет на Злото....

5.Надарени-Далеку од очи, далеку од срце-М.Кеј.Едно утро,кога Аманда се огледуваше во огледалото,друго лице и возврати со поглед...Аманда има тајна.Таа е НАДАРЕНА и не е единствена.

6.Надарени-Подобро некогаш, отколку никогаш-М.Кеј.Џена може да прочита сечии мисли но нејзиниот татко е тотална мистерија.Таа е НАДАРЕНА и не е единствена.

7.Надарени-Денес ме има,утре ќе ме нема-М.Кеј.Емили ја предвидува иднината,но нејзините визии претскажуваат само неволји.Таа е НАДАРЕНА и не е единствена.

8.Надарени-Првиот победува-М.Кеј.Мртвите не се пријатно друштво-нешто што згодниот и атлетски граден Кен го дознава кога почнува да слуша гласови.Тој е НАДАРЕН и не е единствен.

9.Сара Кеј-Торнадо над Лејктаун.Во оваа книга Сара Стенли говори за еден тежок спомен на своето семејство...

10.Сара Кеј-Малата крадачка.Сара Стенли си споменува за еден лош спомен од нејзиното детство,кога еден сопственик на продавница е уверен дека Сара е обична крадачка.

11.Сара Кеј-Тајната на госпоѓицата.Веќе неколку дена госпоѓицата

Сајмонс-Фрели,учителка во Лејктаун е замислена.Сара одлучува со помош на својата другарка Стиви Никс да спроведе сопствена истрага.

12.Сара кеј-Тато Том исчезна.Малиот мачор на Сара,направи хаос во куќата и прими писмо со непријатна вест.Но најлошото допрва доаѓа...

13.Сара Кеј-Венчавка во Лејктаун.Во Лејктаун,еден радосен настан никогаш не се случува сам!

14.Сара Кеј-Сидони Флокет.Сара е многу нестрплива да биде деверица на венчавката на нејзината учителка,но воодушевувањето и спласнува кога ќе се сретне со Сидни Флокет,другата деверица...

15.Сара Кеј-Раѓањето во Лејктаун.Какво изненадување!Сара набргу ќе добие малечко братче или малечко сестриче!1. Окалец-Е.Фајн;

2. Пламени залези- Г.Петревски;

3. Девојчето од шестата месечина- М.Вичер;

4. Далечна љубов- Г.Петревски;

5. Мистична зона- В.Неделковски;

6. Тори и принцот-змија- К.В.Јохансен;

7. Марек-детето што исчезна- А.Поповски.


8. Мајчиниот споменар-Г.Петревски

9. Моите графити-Р.Млинарец,Р.Бјеличиќ,В.Бакариќ

10. Шармери од осмо-В.Неделковски

11. 220 линии-М.Г.Адамчиќ

12. Сенката на Анче Павлова-В.Неделковски

13. Виновен е мојот мозок-Н.Морган

14. Цветот на љубовта-Р.Давчевски

15. Е-Е-Еј!Јас сум првоодделенка!-С.Манева

16. Хари Потер и полукрвниот принц-Џ.К.Роулинг
Книги за возрасни
НАЈНОВИ ИЗДАНИЈА


Најнови од  саемот


1.      Педесет нијанси сиво  - Е.Л.Џејмс.Ана и Кристијан излегуват заедно .Ана е шокирана од фактот колку го посакува , а Кристијан  ја предупредува дека за неа е подобро да немат ништо.Кристијан  има опсесивна потреба од контрола. Што ќе се случи кога ќе започнат страствена љубовна врска.

2.      Педесет нијанси потемно – Е.Л.Џејмс. Продолжение на „Педесет нијанси сиво“.  Ана ја прекинува врската со Кристијан и почнува своја деловна кариера. Желбата за Кристијан не ја напушта и ја опседнува секоја нејзина мисла.Набргу ќе дознае повеќе за неговото мрачно минато и ќе ја сфати болката што се крие во душата. А, тогаш треба да ја донесе најважната одлука во својот живот.

3.      Педесет нијанси ослободени – Е.Л.Џејмс. Финале на планитарниот бестселер трилогија Педесет нијанси. Кристијан е подготвен за секоја жртва за да ја задржи Ана, но таа знае дека е тешко да се сака господин Педесет нијанси.Кога се чини дека заедно можат да пребродар се, злобата и судбината се здружуваат и ги оживуват Анините најдлабоки стравови.  

4.      Проповедникот – Х.Робинс. Тој е фасцинантен говорник кој го шири евангелието на Исус Христос.Тој верува дека ја спроведува Божјата волја за сите христијани да ги доведе пред Спасителот. 

5.      Кралска афера – Н.Робертс. Принцезата Габриела се буди во болничкиот кревет после киднапирањето, но киднаперите ги нема, а таа го губи помнењето. Тука е детективот Рив кој ќе и помогне да ги спои нишките на минатото и сегашноста.

6.      Збогум, Жанет – Х.Робинс. Романот го открива светот на богатството, моќта и еротиката – во кој убавината и сексуалноста се обожаваат, купуваат и продаваат, светот во кој три жени се борат за исполнување на своите желби.

7.      Ангелски повик – Г.Мисо. Случаен судир на аеродром. Тие ги пакуват своите ствари мислејќи дека повеќе нема да се сретнат. Но случјно си ги заменуват мобилните телефони.Љубопитноста расте и тие ќе откријат дека се поврзани со една скриена тајна.Романтичната комедија ќе се претвори во напнат трилер

8.      Господар на играта – С.Шелдон. Кејт на својот деведесети роденден се присеќава на својот изминат живот. Таа е олицетворение на успехот на една страна, но и „господар“ кој сака да владее и да ги контролира животите на друга страна.

9.      Господарка на игрите – С.Шелдон и Т.Багшо. Продолжение на романот „Господар на играта“во кој Богшо ја пренесува приказната на наредните генерации.Желбата за успех, моќ и слава на сите потомци и е во крвта, но сега таа крвава борба ја водат правнуците на Кејт, односно Лекси и Макс.

10.  Разоткривање на Масонските тајни – Р.Л.Д.Купер. Оваа извонредна книга ја напишал масон кој имал пристап до редок архивски материјал.Тој ги обелоденува скриените идентитети на славните личности на братството, како и места од посебно значење.

11.  Крикот на Хелидон – Р.Ладлам. Дејсѕвото на овај возбудлив трилер се води низ разни егзакуции, убиства, елиминирање, манипулации, користејќи ги сите начини, секој да си ја постигне својата цел.

12.  Ќерка на пустината – Т.Али. Приказна за љубовта и разбирањето, за должноста, честа и духовноста. Маријана пристигнува во Индија и сосема случајно успева да ослободи едно киднапирано индиско момче и станува негов старател.

13.  Никогаш посреќна – М.В.Праг. Мај е среќно бљубена и успешна во својата работа, задоволна и исполнета. Покрај себе има маж за каков сонувала. По една година демоните од минатото се враќат назад и почнуват да ја следат, а таа почнува да ги запоставува вистинските животни вредности.

14.  Мајката на оризот – Р.Маника. Животна историја од неколку генерации на едно самејство кое е осудено на трагедија и пропаст, се додека една рака не ја помести раката на судбината и го покаже излезот од мрачното минато.

15.  Десеттиот случај – Џ.Телер. Судот му одредува тригодишна суспензија на адвокатот по кривично право Харисон, кој ги крши судските правила, завршувајки го десеттиот случај.Понекогаш правдата е поважна од законот.

16.   Клубот Билдерберг – Д.Естулун. Од 1954 год. најмоќните луѓе на светот тајно се среќаваат еднаш годишно... се до денес.Новинарот Естулин долго време го истражувал, а во 2005 год. присуствува на супер тајниот состанок на овој клуб во Минхетен.Крајно време е да се ѕирне зад сцената.

17.  Црвениот волк – Л.Марклунд. Анита е новинарка која патува во Лулео на средба со известувачот кој треба да и ја даде приказната за насловна страница. Нејзиниот извор загинува во сообраќајна незгода.Се вовлекува во сложена мрежа на загадочни убиства а во исто време и нејзиниот приватен живот се распаѓа.

18.  Сопругата на италијанскиот богаташ – Х.Брукс. Италијански богаташ по несреќниот брак со жената од неговото детство се вљубува во Мејзи, сосема обична девојка која не е свесна колку влијае на него.

19.  Исчезната без траги – Ш. Стивенс. Половина горчлива драма, половина неизвесен трилер. Ени ја раскажува својата приказна низ сесии со нејзиниот психијаѕар. Една година помината во напуштена куќа во планина, киднапирана, тепана, малтретирана, силувана и брутализирана.

20.  Мојот личен ФБИ агент – Џ.Џејмс. Во една хотелска соба во Чикаго се случува бучно и агресивно водење на љубов кое завршува со убиство. Истрагата ја води специјалниот агент на ФБИ Џек Палас и јавниот обвинител Камерон Линд. Тие двајцата несакаат ни да се видат, но сега морат да го остават зад себе минатото и да се фокусират на задачата пред нив.

21.  Го сакам Лондон – Л.Келк. Анџела е вљубена во Америка, живее во Њујорк каде има одлична работа и момче од соништата. Треба да се врати во Лондон, а таа идеја ја вади од памет и покрај тоа што се работи за неколку дена.

22.   Го сакам Вегас – Л.Келк. Џени ја изненадува својата пријателка Анџеласо бижиќен подарок за релаксација, викенд во Вегас.Има ли подобар начин за опуштање од гламурозни клубови, коктели, дизајнерски облеки и ноќи полни со забава?

23.  Часови по секс –Д.Грант. Унисекс романтична комедија каква што може да напише само маж....Приказна која ќе го зароби вниманието на двата пола, а истовремено ќе ви открие како е да си во кожата на еден маж кој се бори со еден од најчестите машки проблеми.

24.  Дувачот на стакло од мурано – М.Фиорато. Дејството на романот се случува во Венеција , во 17 век и преставува комбинација на историја, мистерија, уметност, музика, поезија, љубов и политика.

25.  Прирачник за воин на светлината – П.Коелјо. Со овој роман Коелјо ни помага на сите нас да го пронајдеме во себе воинот на светлината, а истовремено ни покажува како да тргнеме по стапките на воинот.Секоја мисла не бодри да ја прифатиме неизвесноста на животот и да ги живееме своите соништа.

26.  Скитникот Мактуб – П.Коелјо.Збирка раскази и размислувања за дострелите на љубовта, за стравот и храброста, за моќта на навиките и ризикот да се следи својот пат, за убавината, за чудата и загубените синови.

27.  Тајниот јазик на цвеќињата – В.Дифендо. Трогателен романво кој на прекрасен начинсе преплетени минатото и сегашноста. Портрет на жена чија дарба за цвеќињата и помага да ги смени туѓите животи додека се бори да го надмине своето мрачно минато.

28.  Инстинктот на смртта – Џ.Рубенфелд. Стратам, ветеран од Првата Светка војна, полицаецот Џејмс, негов пријател и преубавата Колет, хемичарка со француско потекло ќе се заплеткат во една голема завера, завера полна со лаги и алчност која ќе се случи по мистериозниот напад на Волстрит.

29.  Љубов и приврзаност – Е.Џејмс. Животот на Хариет се одвива токму како што таа си го замислилаНејзиниот совршен свет се менува од корен кога нејзината сестра и зат умират во сообраќајна несрека, а таа треба да ја преземе одговорноста за своите внука и внук.

30.  Последната војвотка – Г.Ким. Лукреција е изборот на војводата Алфонсо од Ферара. Палатата наместо да биде нивно љубовно гнездо се претвара во затвор за Лукреција, а војводата ги минува деновите со својата љубовница Франческа. Алфонсо го раскинува неможноста да си обезбеди наследник, дали Лукреција ќе ги  прифати неговите изопачени планови.

31.  Цариградската пророчица – М.Д.Лукас. Волшебен историски роман за последните денови на Отоманското царство. Покрај тешкото детство Елеонора ќе израсне во интелектуално и вешто девојче. Трагедијата ќе ја остави вклештена во Истанбул, а храброста и силата на нејзината волја ќе ја одведат до дворот на султанот и до нејзиното ослободување.

32.   Светски заговори – Џ.Марс. Авторот на оваа книга ги разоткрива најчуваните тајни организации и моќта која тие ја имаат, од древните тајни до модерните заговори.

33.  Клубот Камила – Д.Балдачи. Авторот ни дава застрашувачка слика на она во ое нашиот свет наскоро би можел да се претвори и претставува неколку луѓе кои можат да го спречат хаусот..

34.  Царството на змејовите – В.М.Манфреди. Кинескиот принц Дан Чинг  и Римјаните ке отидат во далечната кина каде што ќе откријат  дека не се првите легионери во таа необична земја и ќе се сретнат со тајни кио не можеле ниту да ги замислат.

35.  Формулата на алхемичарот – С.Маријани.  Бен Хоуп е поранешен припадник на специјалните единици кои го посветува својот живот на спасување киднапирани деца. .Но, кога од него ќе побарат да го најде древниот ракопис што може да спаси едно дете од смрт, тој ќе наиде во најсмртоносната задача во својот живот.

36.   Хипнотизер – Л.Кеплер. Се случува свирепо убиство во кое е убиено цело семејство а преживеан е само младиот Џусеф , но тој е тешко повреден и не е во можвост да биде испрашуван.Испекторот сфаќа дека едиственото решение е хипнозата од Ерик Марија Барк.

37.  Пред да заспијам – С.Вотсон. Секојод читателите би се препознал  во случуваеата  кои се приемаат со различен интезитет во зависност од возраста(станува збор за случувања кои се одвиваат почнувајки од дваесетите до пред педесеттите години од животот).

38.  Американски дервиш –А.Актар. Романот е е вистинска приказна  исполнета со љубов и кнежевна волшебност.Хајат емомче кое љуби безусловно и подготван е да направи се да ја зачува љубовта.Прави нешто што од корен ќе го промени неговиот живот.

39.  Освојувачот – К.Игулден. Од мудар учен човек до еден од најмоќните воини. Освојувачот ја носи приказната за Кублај-кан, човек што со својата сила и мудрост покорил едне петтина од светот.

40.  Тагата на самурајот- В.Д.Арбол. Две приказни, едната за Изабела аристократка која живее во пронацистичка Шпанија во 1941, а другата за адвокатот Марија која е обвинета за бегство од затвор на човекот кого успешно го суделаљ за убиство  во а981 год. Двете приказни се одмотуват и нераскинливо се испреплетуват.

41.  Белата светлина во Париз – Т.Ревај. Ксенија е русинка која доаѓа во Париз и се вработува како маникенка.Почнува страствена романса со фотографот германецот Макс.Ксенија несака до крај да се предаде на таа љубов од страв дека ќе ја загубе слободата и независноста.

42.  Сите соништа на светот – Т.Ревај. Втората светска војна завршува а Ксенија оди во Берлин, решителна во намерата да го пронајде Макс човекот на нејзиниот живот. Четвотица млади луѓе поврзани со судбината на своите родители ќе тргнат во потрага за одамна скриената вистина.

  

 
1.      Молчи, молчи – Б.Фицпатрик. Една заклетва, еден паднат ангел и една забранета љубов.Нора е девојка на која не и се допаѓаат момчињата се додека не го сретне Печ. Таа е пред изборот што да направи, дали да му се предаде или да побегне. Погрежниот избор би ја чинело Нора нејзиниот живот.

2.      Крешњндо –Б.Фицпатрик. Продолжение на „Молчи, молчи“. Животот на Нора сеуште не е совршен и покрај тоа што доби ангел-чувар(мистериозен, привлечен и прекрасен).

3.      Патот на честа – Р.Кумар. Приказна за љубовта, лојалноста, интригите сместена во Судиска Арабија. Марјам е ветена од нејзиниот татко за синот на човекот кој му го спасил шивотот. Таа се вљубува во Џо , забар американец, и се впушта во врска. Кога ќе дознае дека е бремена нејзината борба тукушто започнува.

4.      Дванаесетте ноќи – Ф.К. и М.К. Нов случај за Клифтингер.Наместо релаксирачки одмор на планина се случува убиство во хотелот кој поради невремето е во опасност од лавина. Се се случува во дванаесеттите ноќи за кој се раскажува во планините.

5.      Црвенoto Сари – Х. Моро. Величествен роман за љубовта, традицијата и семејството во срцето на Индија.Италијанка поради љубов го напушта својот свет и своето минато и се стопува во новата земја.Поради својата одважност, искреност и посветеност таа ќе стане вистинска божица во очите на една шестина од човештвото.

6.      Потрага по Атлантида – Е.Мекдермот. Легенда изгубена во историјата, смртоносна трка против времето.

7.      Огнот на животот – Е.Ј.Алибис. Фантазија и напрегнат трилер во кој љубовта, пријателството, желбата за моќ и оддаденоста на идеалите силно одекнуваат во брзиот развој на приказната.

8.      Утре ќе ме нема – Ли Чајлд. Ричарт е светски маж и женкар со изглед на груб но фер човем. Тој ги средува лошите момци  и никој неможе да му се испречи на патот.

9.      Ако ангелите горат –Лин Веил. Доктор Александар е најбрилијантниот реконструктивен хирург во Чикаго, а Мајкл е милионер од Њу Орлеанс на кој очајно му требат вештините на докторот.Нова зора ги очекува и двајцата кога Александар ќе ја изведе нелегалната хируршка операција.

10.  Озборувачка Карлајлиеви – С.Ф.Зигесар. Неодоливата тројка Карлајлиеви ќе го разбрануват Минхетен. Ова ќе биде уште една луда и лукава година, а писателката ќе ви ги потшепне сите сочни тајни.

11.  Озборувачка Карлајлиеви : Едноставно не ти е доволно . Септември е, летото заврши и Карлајлиевата тројка тргнува во нов живот во Минхетен.

12.  Озборувачка Карлајлиеви : Дај ми шанса. Се е дозволено во љубовта и војната. Нели? Бејби мисли дека ја најде вистинската њубов. Овен ја украде девојката на најдобриот пријател. Ејвери ќе ја победи својата пријателка.

13.  Озборувачка Карлајлиеви :Сакај го оној со кого си. Тројката Карлајлиеви летат во тропските краеви а со себе ги водат и сите свои другари. Сонце, плажа, топли и влажни шанкови покрај базени.

14.  Каде сенките темнеат – М.Ридпат. Три настани случени во различно време меѓусебно се поврзани.За да дознаете како ќе ви помогне детективот Магнус.

15.  Работи за кои вреди да се умре –Ли Чајлд. Експлозивен трилер, книга која ниеден љубител на неизвесноста не би сакал да ја пропушти.Постои убиство, Ричар е насамарен од локален клан. Како ќе се извлече од тоа и ќе остане единствениот преживеан.

16.  Гробницата на Херкул – Е.Мекдермот. Епска потрага кон најголемото богатство.
1.      Едно лето во Италија –Л.Гордон. Тоа требаше да биде само одмор? Холи е маѓепсана од малото девојче без мајка и татко кој крие неколку темни тајни.

2.      Дух – Ју Несбе. Возбудлив трилер полн со изненадувања кој зборува за моќта, предавството и вината.

3.      Писмото на госпоѓа Вилма – Ј.Б.Алимпиќ. Роман за тајните на фамилиарното минато и за судбината на жената која си го жртвувала животот заради њубовта.

4.      Италијанска авантура – К.Џорџ. Романот зборува за њубовта помеќу Макс и Аби. Но италијанското сонце е создадено за авантури и интимни нигови.

5.      Се што премолчевме – М.Леви. На свадбата на Џулија не присуствува нејзиниот татко, но со оправдување.Умрел. На неговиот погреб дознава за уште едни изненадување. Тоа е најнеобичното патување нљ кое ќе открие една долга тајна.

6.      Двијничка – Т.Геритсен. Д-р Мора Ајлс е судски патолог кој секојдневно се сретнува со многу лешеви, жртви на убиства. Еден ден на масата леши истата таа.По ДНК тестот дознава дека тоа е нејзината сестра близначка.Но кој ја убил.

7.      Заточеник на небото – К.Зафон. Дејството на романот се одвива хронолошки по „Сенка на ветрот“ но и со настани кои се случиле порано, фрлајки нова светлина врз расплетот  и ликовите од двата претходни романи.


1.Продадена – П.МекКормик. Лакшими е тринаесетгодишно девојче од Непал кое е продадено како бело робје од нејзиниот очув. Животот и станува хорор но таа е решена да издржи, да триумфира...па можеби еден ден дури и да  најде начин да побегне оттаму.

2.Перфектна хемија –С.Елкелс. Една осумнаесетгодишна матурантка со „перфектен“ живот и едно осумнаесетгодишно лошо момче со ужасен живот.

Еден важен проект по хемија ги спојува како партнери и еден облог дека лошото момче може да ја освои добрата девојка.

3.         Јас те сакам повеке – Л.Гарднер. Колку далеку може да оди една мајка за своето дете? Брајан  паѓа мртов во својата куќа, а неговата сопруга и полицајкаТеса тврди дека го застрелала во самоодбрана. Каде е нивната шестгодишна ќеркичка?

4.        Статистичка веројатност за љубовта на прв поглед –Џ.Смит. Кој би рекол дека четири минути можат да сменат се? Седумнаесетгодишната Хедли за четири минути го испушта нејзиниот лет и е принудена да лета со следниот за да присуствува на свадбата на нејзиниот татко. Оливер седи до неа и ќе и покаже дека судбината има чуден начин да си поигра со нас.

5.        Ти незнаеш да сакаш – С.Е. Филипс. Договорен брак во дваесет и први век. Маж со студен карактер, камена гордост и руско срце и жена со ангелско лице и срце. Можели да се скроти студеното срце и да се добие љубов од човек кој незнае да сака.

6.        Момчето во пижами на риги – Џ.Бојн. Бруно , син на командант на Хитлер, заминува во Берлин. Тажен е и осамен нема со кого да си игра, па ќе ве поведе до оградата на „фармата“ полна со луѓе во пижами на риги. Она што не го знае е дака тоа е всушност логор. Невина пријателска детска рака подадена преку оградата која го поделила светот.

7.        Не си тој којшто го посакувам – А.Потер. Луси е од Англија, а Нејт од Америка. Тие се запознават во Венеција и се раѓа љубов помегу нив. Но летото завршува и секој се враќа дома. Судбината повторно ги спојува. И уште еднаш. И уште еднаш.Но што ако Нејт не е оној вистинскиот?

8.        Градината на лагите – Е.Гоуџ. Роуз и Рејчел растат во различни срединии. Едната живее во луксуз а другата во сиромаштија. Ниту една од нив незнае за тајната која ги поврзува, се додека не се вљубат во ист маж и конечно ќе се сретнат лице в лице. Тие ја дознават вистината за себе и за нивното минато.

9.        Дневниците на една дадилка – Е.М.Лофлин и Н.Краус. Нени е студентка која се вработува како дадилка во богато семејство. Оваа комична и остра сатира го исмева начинот на живот на членовите на високата класа во Минхетен.

10.        Од прва рака – Д.Едвардс. Книгата е исповед и видување на еден вработен во компанијата „Гугл“ помеѓу 1999 до 2005 година. Раскажува какво е чуството да се биде дел од вртоглавиот подем на една компанија и да се опдтојува во неа.

11.        За љубовта кон синот –Џ.Сасон. Книата зборува за тоа како девојката Марјам одлучува да се бори против репресиите кои како жена ги поднесува во Авганистан. Марјам   е мажена во договорен брак  за насилен и избувлив маж. Кога се обидува да побегна, сопругот и го киднапира синот и забранува да го гледа. Таа го поминува животот во потрага за изгубеното дете.

12.        Засекогаш – С.Тамаро. Душевно патување кое раскажува како човек може да потоне во болка и како и најмало нешто може да го излекува, да му даде надеж и да му го покаже на човекот  неговото место во светот. Постои ли „засекогаш“?

13.        Наслетство – Д.Стил. Бриџит живее едноставен и здодевен живот. Еден ден животот ќе и се смени, кога ќе ја напушти момчето и загубе работата, таа тргнува во потрага по своето минато и ги бара нејзините претци.Почнува нов живот  поинаков од стариот, а ќе ја најде и својата љубов.

14.        Ветување – Д.Стил. Ненси е девојка која ја наведнува главата пред жената која во нејзините очи може да го замени мајчиниот допир кој никогач не го почуствувала. Мериот е жена камен која го занемарува својот син и целосно е посветена на работата.

15.        Крајот на летото – Д.Стил. Диана е мила емотивна жена мажена за богат , успешен адвокат. Дарбата за сликање на Диана неможе да излезе на виделина бидејќи нејзиниот сопруг не го дозволува тоа. Таа живее во затвотен свет се додека едно лето случајно запознава човек кој ги разбира нејзините потреби и желби.

16.        Промени – Д.Стил. Приказна за љубовта помегу Питер кој е доктор кардиолог и Мелани, телевизиска ѕвезда одалечени илјадници километри. Како ѕид помегу нив застанива кариерата, далечината но и децата кои ги имат од претходните бракови. Што треба да жртвува љубовта или кариерата?

17.        Матарешки круг – Р. Ладлам. Американски генерал и руски научник се убиени. За да се откријат убијците двајча смртни непријатели мора да се здружат за доброто на човештвото. Застануват на патот на матарешкиот круг кој е составен од светски политичати, бизнисмени и јавни личности.

18.        Матарешка сплетка – Р.Ладлам. Романот е продолжение на „Матарешкиот круг“. Борбата и стремежот за уништување на непријателот е пожестока и покрвава  за да се уништи гнездото од кое излегува секое зло.

19.        Илузијата на скорпионот –Р.Ладлам. Пензионираниот херој Тајрел Хотори е капетана на јахта. Тоје принуден да се справи со придизвикот од потрага по терориската-фантом  која се заканува да ги уништи врвовите на најголемите светски сили. Дали неговата љубов од минатото сега е убиецот кој втерува страв во коските на секој граѓанин?

1.        Во канџите на тигарот – Џ.Спид. Продолжение на романот Танчерката од харемот. Маја патува со еден караван за да му се придружи на својот нов сопственик.Меѓутоа на патот ке ја киднапира принцот Шиваџи кој заедно со евнусите ковa заговор како да го симне од власт својот татко.

2.        Дали често доаѓате овде? – А.Потер. Како да знаеш дека тој е токму вистинскиот? Грејс е тинеџерка кога Џими и го скрши срцето и се разделуват. Грејс  е верена, а се ближи и венчавката на Џими. Но случајно ке се сретнат и не се повеке сигурни дали правилно избрале. Дали вреди да за ризикува по секоја цена?

3.        Царска потера – С.Бери. Исчезната подморница и смртоносна завера се крие под мразот. Историските  загатки  и научни сознанија во една мистична, возбудлива целина.

4.        Непобедливо срце – МИР-ЈАМ.Убав и образован но сиромашен младич се заљубува во богата банкарска ќерка, конечно и се доверува дури кога се уверува дека таа не е разгалена како што мислел.

5.        Трето око : автобиографија на тибетскиот лама – Л.Рампа. Рампа го напушта домот и заминува во будистичкиот анастир Шакпори и  се приклучува на монашкиот ред. Тау, од голеиот учител ги учи тајните на древниот свет.

6.        Докторот од Ласа –Л.Рапа. Продолжение на бетселерот Третото око.

7.        Приказната на Рампа –Л.Рампа. Продолжение на Трето око и Докторот од Лама.

Тоа што го пишува Рампа е дел од неговото лично искуство. Пишува за оделувањето на човековата личност од неговото его, за оделувањето на душата на човекот од неговото тело и нејзиното повторно враќање во телото.        

8.        Како што беше –Л.Рампа. Продолжение на претходните три романи на Рампа.

9.        Пештерата на предците – Л.Рампа. Книгата е плод на поинаков живот , воспитување и образование собрано во тибетските ламасарии и знаењата и спознавањето стекнати на пат на строго развиените моќи и совесно следење на законите на Животот.

10.        Мојот поредок на светот –А.Хитлер. Книгата е напишана во 1928 год. и грижливо е чувана од Хитлеровото обезбедување, во 1935 год. е сместена во скривница каде што останува до 1945 год. кога е откриена од американски офицер. Автентичноста на книгата е потврдена.

11.        Во словенечките гори –МИР-ЈАМ. Младата и убава Иванка се вљубува , а таа љубов и носи неизмерно страдање. Таа одбира да биде повредена наместо да повредува.  Романот не учи дека со достоинственост и чесност можеме да бидеме среќни, и ние и другите околу нас.

12.        Најбогатиот човек на Вавилон –Џ.Клејсон. Книга која ги открива тајните на стекнување и чување на патите, како и нивната употреба за да ви заработат уште пати. На крај го содржи и клучот за личното богатство.

13.        Искинатиот вел –Е. Гулшан. Вистинска животна приказна на Естер Гулшан, која откако на чудесен начин била исцелена станала христијанка. Денес живее во Англија, често патува по светот и зборува за вербата во Исус Христос.

1.        Мадам Тисо – М.Морон. Роман за француската револуција.Може ли љубовта да ја надживее револуцијата.Го опишува ликот на кралицата Марија Антоанета како жива личност од крв и месо.

2.        Теодора : последната римска кралица – С.Дафи. Поради несреќата и бедата во која ја фрла татковата смрт, Теодора израснува во сурова, огорчена жена, која не е научена да ги покажува своиме чуства...

3.        Жената на тигарот – Т.Обрехт. Младата лекарка Наталија се обидува да ја открие смрта на дедо и некаде на Балканот.Сеќавајки се на приказните кој тој и ѓи раскажувал, Таа сваќа дека можеби умрел трагајки по бесмртниот човек.

4.        Чокохоличарка на диета – К.Метјуз. Луси Ломбарт неможе само без една работа, тоа е чоколадото. Таа смета да чоколадото го лечи скршеното срце , главоболката, всушност се.Таа своја страст ја дели уште  со три свои другарки.

5.        Римската љубоцница – К.Квин. Теа е робинка, страствена и музикала, купена да и служи , забавува Лепида. Тие наскоро ќе станат сопернички во борбата за љубовта на гладијаторот Ариј.

6.        Мокингџеј – С.Колинс. Продолжение на романот „Играта на гладните“ и „Рагањето на огнот“. Сега главниот лик Кетнис  дише со две цели во себе, да го спаси Пита од ужасните канџи на Капитол и да го убие претседателот Сноу- оној кој ги создаде Игрите на гладните.

7.        Нека победи подобриот – Џ.Џејмс. Пејтон и Џеј се две личности кои осум години  целосно се посветени на работата борејки се да еден од нив стане партнер во фирмата во која работат.Паметна , смешна, урнабесна приказна.

8.        Портрет на еден шпион –Д.Силва. Габриел Алон е поранешен агент на израелската тајна служба , а сега на кормилото на антитерористичкиот оддел на ЦИА, се обидува на спречи бран на ужасен терор низ светските метрополи.

9.        Јас сум гласникот – М.Зусак. Ед е малолетен таксист пред кого не стои кој знае каква иднина . Неговиот живот е здодевен се додека еден ден случајно не осуети грабеж  на една банка. И тогаш Ед станува гласникот.Кој стои зад задачите на Ед?

10.        Богатството на Вавилон –Д.Џ.Мекинтош. Возбудлива приказна за незамисливото богатство и мрачната тајна на алхемијата.

11.        Пустински цвет – В.Дирие и К.Милер. Варис Дирие на пет години била обрежана, на дванаесет избегала од договорениот брак, а сега е врва манеканка и модел, амбасадор на Обединетите нации.

12.        Љубов на југ –Х.Ф.Пауел. Софи е мајка на три деца која се доселува во Франција со своето семејство, за да почне нов живот. Дознава дека нејзиниот сопруг ја изневерува. Што тогаш да направи? Тука е и нејзиниот згоден сосет и нејзината некогашна љубов Џони.

13.        Пустинска зора – В.Дирие. Продолжение на автобиографската приказна што почнува во Пустински цвет, а Пустинска зора е приказна за враќањето дома.


14.        Препушти се – С.Десен. Илај и Оден се личности кои препуштиле некои работи во животот. Заедно се впуштат во потрага по сопствените задоволства.Приказна која ни помага да сфатиме дека луѓето не се секогаш онакви како што ни се чинат и дека секогаш има време за промени.

15.        Некој како тебе –С.Десен. Хали и Скарлет се најдобри пријателки кои секогаш си помагат недна на друга. Момчето на Скарлет загинува а таа дознава дека е бремена од него.Тука е нејзината пријателка за да и даде подршка, зашто вистинското пријателство се врзува засекогаш.

16.        Те посакувам –Ф.Моча. Продолжение на Три метри над небо.Љубовта има свои правила, преубави и секогаш поинакви од она како што сте ја замислиле.После две години минати во Њујорк, Степ се враќа во Рим , ја продолжува играта на животот која никогаш не престанува.

17.        Во името на предците – Т.Геритсен. Книга исполнета со возбуда и неизвесност на авантурите на Рицоли и Ајлс.Тие треба да го откријат непријателот кој неможат да го видат, а се плашат да не настрадат од неговиот меч.

18.        Опасно блиску – Л.Баркли. Има ли нешто пострашно од сознанието дека во куќата покрај вашата се случило убиство? Семејството Катар мисли дека убиецот ја згрешил куќата бидејќи секој има тајна која сака да ја сочува.

19.        Мажи, пари и чоколада – М.В.Праг. Маја фантазира за совршен живот, полн со љубов, успех и задоволство.Таа  е во потрага по маж и пари, а кога не успева во тоа бара утеха во чоколадото.


 

1.        Да се сака со отворени очи-Х.Букај. Напната, прекрасно раскажана приказна и најчитан прирачник за љубовните односи, за љубовта што исчезнува и што треба да се одршува.

2.        Подмолна убавина-Р.Џејмс. Слоевит, потресен и морничав роман проткаен со психолошка неизвесност. Приказна во која луѓето, мотивите и околностите никогаш не се онакви какви што изгледат.

3.        Триунфална капија-Е.М.Ремарк. Романот го опишува животот на еден политички емигрант непосредно пред Втората светска војна.Германскиот доктор Равик наоѓа азил во Париз и за да опстане принуден е на нелегални хируршки зафати.

4.        Ноќниот воз за Лисабон-П.Мерсие. Можеме ли едноставно да ги напуштеме нашите животни патеки? Случајна средба  потикнува пат за Лисабон и промена на животот.Во романот станува збор не само за патување низ Европа, туку и низ нашите чуства и размислувања.

5.        Копилето од Истамбул-Е.Шафак. Турската писателка во романот го отсликува минатото на својата земја во јасна и сликовита приказна што се одвива во Турција и Америка. Армануш тајно лета за Истамбул каде се спријателува со Асја и ги откриват тајните од минатото кои ги поврзува нивните две семејства.

6.        Самарканд-А.Маалуф. Описите на Маалуф на судовите, чаршијата, животот на мистиците, кралевите и љубовниците се исткаени во евокативна и лежерна проза.

7.        Алеф-П.Коелјо. Романот е средба со нашите стравови и гревови, потрага по љубовта и прошка, и храброста за соочување со неизбежните предизвици на животот.

8.        Срам-С.Ружди. Приказната е фокусирана на два главни лика-едниот славен војник а другиот расипник и плејбој.Нивната семејна трагедија се претвара во политичка трагедија на една нација.

9.        Историчарка-Е.Костова. три приказни, три периоди, три истории. Испреплетувајки ги приказните, ликовите и животите, романот гради комплексно дејство низ кое треба да се движат како лавиринт, но да не се изгубат зошто замките се зад секој агол.

10.        Судбоносна одлука-Д.Стил. Мари-Анж Хокинс живаа во дворец во Франција се до единаесетата година, се додека не и се случи една несреќа која ќе и го промени животот.Испратена е во Америка кај нејзината баба која ќе и го загорчи животот.

11.        Осамениот орел-Д.Стил.Војната беснее во Европа а Кејт го среќава Џо, познат авијатичар. Кога војната ќе заврши Кејт сака да се омажи, но Џо има други планови. Секој од нив треба да го направи вистинскиот избор.

12.        Додека ѕвездите блескаат-С.Шелдон. Романот раскажува за тешкиот, но одличен пат на Лара Камерон, заслепувачки убава млада дама која успеала во бизнисот-територија резервирана само за мажи. Но, љубовта се покажува посилна од амбициите...  

13.        Смртно вљубена-Ф.Боско. Авантури и неприлики, ситни волшебства и големи сентиментални катастрофи-постојано се менуват и постојано се обвиткани во скапоцена тантелана се поинтересни средби и се подлабоки односи.

14.        Љубовта не е за мене-Ф.Боско. Моника е тврдоклава, романтична и откачена жена, со чиј љубовен живот читателот се запознава во книгата „Смрто вљубена“.  Моника продолжува со своите авантури и во овој поинтересен роман.

15.        Љубовта ме води-Ф.Боско. Своеглава и брилијантна по малку несекојдневна како впрочем и сите романтични триесетгодишни девојки. Продолжение на претходните два романи од истата писателка.

16.        Разбудената убавица-Д.Кофман. Дваесет и осумгодишна Луси е учителка која тврди дека е задоволна од својот живот иако се чуствува како жолт шебој а не како секси жена. Така е се до нејзината десетгодишнина од матура.

17.        Кога ќе заигра срцето-Џ.Мур. Што се случува кога врската станува монотона и сакаш да се одмориш од неа? Запознаваш нови луѓе и свакаш дека тоа што си го оставила било вистинското. Но дали тој е сеуште слободен?

18.        Принцезата во сенка- И.Сундаресан. Приказна богата со поединости преку кои читателот се запознава со животот на жената во Индија и со нејзината борба за моќ, како и со историјата на Таџ Махал.Продолжение на добро познатите книги на авторката : Дваесеттата сопруга  и Празникот на розите.

19.        Ми припаѓаш мене-К.Роуз. Истрагата за суровите убиства го води детективот Фицпатрик до медицискиот паталогот Луси.Привлечноста меѓу нив зоврива а телата се натрупуват, и луси може да стане една од жртвите.

20.        Сосема нов пријател- М.Гејли. Роб по предлог на својата девојка се преселува во Манчестер, но таму нема ниеден пријател. По неколку обиди да си најде пријател конечно го наоѓа но има еден недостаток, таа е девојка.

21.        Три метри над небото-Ф.Моча. Роман за секојдневниот живот, романтична комедија, реалистична драма , возбудлива приказна за животот на младите и нивните родители во велеградот. Биба е добра ученичка , а Степ е насилник, но тие двајца се вљубуваат...

22.        Се што останува-П.Корнвел. Најдени се трупови на млади девојки, а судскиот паталог Кеј Скарлета нема да може да ја открие ниту причината за смртта ни трага да се дојде до злосторникот. Притисокот врз докторот ќе стане неиздржив кога жртва е ќерка на моќен политичар.

23.        Ден после ноќта-А.Дајамант. Романот се темели на визтинска приказна од 1945 година, кога во една ноќ се спасени над двесте затвореници од логорот на нацистите.Драматичен роман, мозаик од вџасувачки живи ликови-девојки кои побегнале во Израел.

24.        Купохоличарката и бебето-С.Кинсела. Беки и среќно мажена со Лука и кога дознава дека е бремена нејзината радост нема крај- особено кога дознава дека купувањето ги лекува утринските мачнини. За бебето се треба да биде совршеноЧ детската соба, количката, играчките, облеката...

25.        Дали ме посакуваш?-Г.Мисо. Младиот лекар Елиот не може да се помири со исчезнувањето на Илејн, жената која ја сакаше и умре пред триесет години.Еден ден тој се враќа во одлучувачкиот миг, каде со еден потег може да ја спаси ИлејнаЕдно запрепастувачко соочување во четири очи.

26.        Моќта (Secret) – Р.Бирн. Оваа книга треба да ви го покаже патот до неверојатен живот...Има толку многу нешта кои треба да се откријат за животот, а сите тие нешта се добри, всушност феноменални.

27.        Точно на пладне-Н.Робертс. Топли и задушливи предели на Саваната, мистериозна херојка посветена на работата и семејството, привлечен маж кој не се предава лесно – приказна што потсетува на играта на мачката и глушецот.

28.        Пиратот-Х.Робинс. Бајдр , пиратот, волк самотник, успешно победува во финансиските игри. За него со парите се може да се купи, се додека политиката не го испрати на Блискиот Исток, каде ќе свати дека парите не се единствената моќ и смисла за живот.

29.        Најубавата жена во градот-Ч.Буковски. Колекција од кратки раскази, поврзани со теми како што се очајанието и осаменоста, бесмислените работи кои сме принудени да ги работеме, сексуалните перверзии и поребите за вистинска блискост меѓу лушето...

30.        Прибежиште; Драги Џон – Никола Спаркс.

31.        Само најсекси маж кој постои-Џ.Џејмс. Џејсон Ендрус е навикнат жените да паѓат пред неговите нози. Кога Тејлор ќе го одбие тој е фрапиран, таа е поинаква од сите жени кои ги има запознаено.

32.        Неочекуваниот посетител-А.Кристи. Неочекуван посетител доаѓа во една куќа близу до патот и наоѓа жена со пиштол во рака над нејзиниот хендикепиран син. Жената го признава убиството на посетителот, но дали таа го сторила злосторството?

33.        Лондонград-М.Холингсворт, С.Лансли. Книга за тоа како се создава богатство, за луксузот кое тоа богатство може да го купи и за моќта и интригите што ги продуцира.

34.        Утопија-Т.Мор. Контраверзно дело која ја опишува политичкиот систем на еден имагинарен остров-земја.Основната порака на делото е потребата за ред, закон и благосостојба во опшеството.

35.        Франкенштајн-М.Шели. Франкенштахн е млад студент на природна филозофија, открива тајна на оживување на материјата, создава живи суштества.

36.        Ема-Џ.Остин. Ема е згодна, паметна и задоволна личност од самата себе си. Често се меша во љубовните животи на своите пријателки. Книгата е преполна со љубовни приказни, сплетки, досетки и остроумно истражување за односите меѓу мажот о жената.

37.        Вљубени жени-Д.Х.Лоренс. Романот ѓи следи бурните животи на сестрите  Урсула и Гудрун.Тие се паметни жени кои се во страсни љубовни врски со двајца многу различни мажи. Двојките млади и весели започнуват да ѓи запознават односите меѓу себе и односите со светот околу нив.1. Гревот на нејзината мајка – МИР-ЈАМ. По смрта на нејзините мајак и татко Неда е оставена сама на себе.Се соочува со реалниот свет каде важат правилата на мажите.По серија настани, завета од мајка и се исполнува и таа го запознава човекот на нејзиниот живот.

2. Во потрага на ласицата – Џ. Патерсон. Неверојатен трилер во кој испекторот Алекс Крос одлучува да го открие идентитеот на лицето под име Ласица, првоосомничен за безброј убиства, за кои на испекторот му се забранети да ги истражува.

3. Шума – Х. Кобен. Јавниот обвинител Пол се обидува да го разрежи случајот во кој доказите го поврзуват со подмолно убиен човек. Жртвата можеби е дете кое што исчезнало пред 20 години заедно со неговата сестра во шумата. Се раѓа надеж дека сестраму е жива, но се открива опасна тајна од минатото.

4. Исповедта на една акушерка – Д. Ќембрлен. Тара и Емирсон го наоѓат незавршеното писмо на нејзината другарка Ноел која се самоубила.Писмото открива ужасни тајни, ги носи на патувања што ке и ги смени животите.

5. Рингишпил – Ј.Бачиќ Алимпиќ. Прикзна за балерината со нешно тело и џиновски дух, која остава печат на сите големи балетски сцени.Толку силни емоции на едно место може да смести жена со големо и чисто срце.

6. Последна искра – Д. Левин. Своевит, комплексен трилер со религиозна тематика.Книгата нуди-историја, заговор, тајни, авантури.

7. Шепнувачот – Д.Каризи. Шест отсечени раце со откопани на полјанката.Тие припаѓат на исчезнати мали девојчиња.Случајот е даден на криминологот Горан Гавила кој мора да работи со младата полицајка Мила Васкез.

8. Порта на солзите – А.Вергезе. Занесна и егзотична сага што се протега низ пет децении и три континенти, проткаена со забранета љубов и страст предавства и семејни тајни.

9. Заговорот Моцарт – С.Маријани. Убиства од минатото..Тајно друштво...Заговор што ке заврши со смрт...Мистериозна смрт на познатиот композитор Моцарт. Истражувајќи ги нејзините причини, открива дека Моцарт е истакнат масон и го убива таиствена група што се орцепила од тој круг.
1. Заведување – А.Квик. Грофот од Рејвенвуд  е човек од кој сите се плашат. Неговата сопруга умира неоставајќи му наследник, а тој решава повторно де се жени со младата Софија. Следува една долга игра на заведување.

2. Сега и засекогаш – Д.Стил. Џесика и Јан се во брак седум години.Јан е финансиски зависен од Џесика и тоа го вознемирува. Во момент на слабост има афера со друга жена која го обвинува за силување и е ставен во затвор.

3. Сестри – Д.Стил. Приказна полна со хумор, романса, акција, за четири сестри кои по многу години повторно живеат заедно. Сестрите се сакаат , се почитуваат, се борат, победуваат и нивните  судбини се нерзделно поврзани.

4. Ѕвездите светат на небото – С.Шелдон. Лара Камерон е американска принцеза која сама ги создава своите пари и така ја надминува територијата која и припаѓа на мажите. Трага по својата вистинска љубов, но во животот нема место и за амбиции и за љубов.

5. Утро, пладне и ноќ – С.Шелдон. Пред да успее да го промени својот тестамент Хари ќе се удави за време на една бура. Наследството ќе го поделат неговите три сина. Се појавува Џулија која тврди дека е негова вонбрачна ќерка.

6. Ако го дочекам утрото – С.Шелдон. Трејси е жена која постојано живее на сечилото на ножот и игра на се или ништо. Осудена е на затворска казна, а таа упорно се бори против заверата на шефовите од подземјето. Нејзино единствено оружје е интелегенцијата и убавината.

7. Песокот на времето – С.Шелдон. Четири жени секоја бегајќи од судбината во младоста своето прибежиште и мир го наоѓаат во еден манастир. По нападот на манстирот од Бските, започнуваат нивните искушенија и патешествија.

8. Другата страна на ноќта – С. Шелдон. Во Атина започнува сензационален процес за убиство.Обвинета е француска актерка, нејзиниот љубовник и пилот на грчкиот магнат. Дали актерката е убиец или жртва на злобната одмазда.

9. Небото паѓа – С.Шелдон. Во една година пет члена од семејството на Тејлор страдат во низа незгоди. Репортерката Дана истражува и наоѓа докази во кој тешко може да поверува.Трагајќи по вистината таа станува плен...

10. Кодот на Алтман – Р.Ладлам. Убиен е фотограф кој направил низа фотографии на мистериозен карго контејнер кој отпловува од Шангај.Смит се обидува да ја открие вистината за бродот, вистина која разоткрива најголеми тајни, меѓународна завера која само што не довела до војна..

11. Рејнемановата размена – Р.Ладлам. Дејвид е експерт, таен агент по кој трага Гестапо. Испратен е во Аргентина да заврши доверлива работа што се однесува на една германска врховна тајна.

12. Лига на ноќта и маглата – Д.Морел. Втората светска војна одамна е завршена. Дру и Сол трагајќи по делата на татковците учествуват во разни терористички организации и контраразузнавачки служби.Се судираат со Редот на каменот и откриваат тајни на многубројни убиства.

13. Ангелот чувар – П.Коелјо. Магична приказна за прифаќање на минатото и за верба во сопствената иднина. Пауло со својата сопруга заминуваат во опасната пустина Мохаве- наоѓат многу повеќе од она што очекуват.

14. Полиња со диви нарциси –В. Саздова. Пасмото што останува непрочитано во џебот на едно палто е причина за едно долго патување кон секој изминат и иден миг од животот.Дели тоа, што еднаш суштински се откинало може совршено да зацели?

15. Девојката што го урна осилото – С.Ларсон. Саландер крои одмазда против човекот што се обидел да ја убие.Ранета со куршум во глава, Саландер е под строг надзор. Таа треба да ја докаже својата невиност и да ги разоткрие корумпираните политичари...

16. Месечевиот камен – В.Колинс. Возбудлива приказна за еден мистериозен индиски дијамант кој и е предаден на госпоѓицата Рајчел, но истата ноќ тој исчезнува.Всушност тој камен не е подарок-туку клетва.

17. Азбучните убиства – А.Кристи. Роман за сериски убиец кој убиствата ги врши по азбучен ред, а убиствата му ги најавува преку писма на Поаро.

18. Сервисот за чај арлекин – А.Кристи. Квин е детектив кој му помага на еден човек да ги спаси своите пријатели од алчните раце на убиецот.

19. Големата четворка – А.Кристи. Големата четворка ја сочинуват Кинез, Американец, Англичанец и Французинка, заговарат уривање на светскиот поредок и наметнување на нов поредок во светот. Преку низа подмолни убиства со мистериозен отров, навидум неповрзани, тие оперират во сенка.

20. Стапица за глувци – А.Кристи. Драмата започнува со убиство на мистериозна жена во Лондон, во еден пансион. Меѓу гостите и сопствениците на пансионот е можниот убиец.

21. Дванаесеттиот ден – В.Гледстон. Макс е момче кое ќе прозбори на шест години, а во петнаесеттата ќе доживее клиничка смрт и ќе виде имиња на дванаесет непознати личности. Макс тргнува во потрага на личностите , а од тој момент се случуват настани со кои се потврдуват бројни древни пророштва.

22. Крстопатот на Константин – Д.Стојиљковиќ. Хитлер добива мапа со шест правци по кои би требало да се движи истражувањето на античкото арапско минато. Во Ниш, офицерот Кан ја наоѓа локацијата во која се кријат тајните на големата римска империја.

23. Мојот господин совршен – А.Потер.  По серијата неуспешни врски Емили ги прекинува сите односи со мажите, се до нејзиното заминување во Мексико.Секоја жена го бара вистинскиот.Дали Емили ќе го пронајде?

24. Руска зима – Д.Калотеј. Нина Ревскаја, ѕвезда на театарот во Бољшој ги чувала своите тајни од минатото речиси половина живот.Но двајца луѓе не дозволуват минатото да мирува.

25. Септемвриски светлини – К.Р.Зафон. По смрта на својот сопруг, Симона со своите две деца се населуват во една мистериозна куќа длабоко во шумата кој крие тајни од минатото.Таинственоста се претвара во натприродно, а напнатоста во хорор.

26. Полноќна палата –К.Р.Зафон. Книгата е исполнета со мотивите море, светлина и темнина, сеништа и тајни.Во една стршна ноќ две бебиња се спасени од животна опсност.По шеснаесет години тие се среќават незнаејќи дека се брат и сестра.Се соочуват со сенишните суштества кои сакат да и ги земат душите.

27. Принцот на маглата –К.Р.Зафон. Бегајќи од војната, семејството на часовничарот се населува во приморско место во мала куќа на брегот. Но во местото како времето да застанало.Тогаш почнуват да се откриват тајните од минатото.
1. Доба ана страст – Д.Стил. Судбината на главниот лик, младата Кејтин е многу трагичен. Таа е храбра и издржлива пред несреќите и искушенијата во нејзиниот живот.

2. Злоба – Д.Стил. Грејс еима само тринаесет години кога судбината си поигрува со животот. Нејзината мајка тешко се разболува, а таа станува нејзина жртва.

3. Да се сака повторно – Д.Стил.

4. Гревот на ангелите – С.Шелдон. Џенифер го исполнува сонот на нејзинот татко и станува обвинител. Животот и се претвара во уриган когасе вплеткува со сенаторот Адам, а потоа и со мафијашот Мајкл, гневен противник на Адам кој му месте стапица да го ликвидира.

5. Мистика – Аманда Квик. Кога Мрачниот витез ке дојде во замокот во Лингвуд на сите им се заледува крвта освем на младата Алиса.Тие ќе се спогодат околу потрагата на кристалот, симбол на моќта и благосостојбата.

6. Радоста на сите тажни – Лилјана Хабјановиќ Ѓуровиќ. Роман за земниот живот на Пресвета Богородица.

7. Прва крв – Д.Морел. Командантот на полицијата Тесла почнува да го брака РАМБО незнаејки во каква игра се впушта. Борбата е нерамноправна со многу жртви.

8. Редот на каменот – Д. Морел. Ова книга е продолжение на книгата „Братство на ружата“. Главниот лик е оперативецот Дру кој се обидува да открие кој се крие зад убиствата во Католичката црква.

9. Ќерката на Клеопатра – М. Моран. Селена ја потиснува тагата за загубеното семејство и древниот трон, но мора да се заштити од опасностите кои ги демне неа и  нејзиниот брат, како и со созревањето на сопствените желби и амбиции.

10. Гостинот на папата – В. Волков. Романот тргнува по трагите на смртта на папата Јован Павле 1, кој умира 33 дена по изборот за папа и ленингратскиот метрополит Никодим- обајцата умират во Ватикан.

11. Атентат – Ј. Кадри. Д-р Амин е успешен хирург кој се обидува да спаси голем број жртви од нападот на еден ресторан од бомбаш-самоубиец. Тој ќе биде затворен под сомнение дека неговата жена е бомбашот-самоубиец.
1.        Возвишената убавина на непознатото – И.Сундаресан. Неверојатен спој на историја, незаборавни ликови, пејзажи, бои и мириси на Индија. Овој роман е празник за сетилата, убавина на непознатото и ново.

2.        Вода од каменот – Л. Хабјановиќ Ѓуровиќ. Овиј роман раскажува за најголемото чудо на балканските простори: Пред 112 г. кај Крушевац на една сиромашна девојка и се појавува Богородица, разговарат и од неа побарала да изгради црквичка.

3.        Мојот дедо Луј Витон – И. Бјелица. Писателката не повикува на ново крстарење по бреговите на Европа и архипелагот на нејзините необични сопатници.

4.        Пророштвото на Романови – С. Бери. Меѓународен заговор, акција што го остава читателот без здив ...

5.        Надежна сопруга – Р. Гулрик. Лудило, криминал, убавина, нежност, злостор и смиреност се измешано заедно во поглавја кои електризират и шокират.

6.        Крила –Д.Стил. Кеси  како дете сака да владее со небото, да биде во авион. Се здружува со Ник, летачки ветеран и заедно ја делат страста кон летањето но ги зближува уште нешто.

7.        Дебитантка – Д.Стил. Животот на Оливија и нејзиното семејство тече се по свој уреден ред, се додека нејзините керќи близначки не добијат покани за најелитниот дебитантски бал во Њујорк.

8.        Пасија според Кармела - М.Агинис. Исклучителна приказна за љубовта меѓу една кубанска лекарка и аргентиски економист во срцето на кубанската револуција.

9.        Чекај ме – П.Д.Антони. Како ќе се чуствувате ако најдете книга што зборува за најважниот ден од вашиот живот? Никому не сте кажале за тоа , писателот ви е непознат.

10.        Пајакова мрежа – А.Кристи. Клариса жена на дипломат открива мртво тело во своето ателје. Во настојувањето да реши се своите гости ги претвари во соучесници на злосторството...

11.        Сведок на обвинението – А.Кристи. Понекогаш аветот на смртта е сосема близу-самотреба да се воочат патоказите, претскажувањата, кошмарите, двојната личност и телесните гласови.

12.        Златното лале – Р. Лејкер. Роман што е впечатлив, незаборавен,  сместен во седумнаесетиот век. Љубов, уметност, политички сплетки, злосторници, јунаци, шпиони се испреплетуват во инзворедна приказна.

13.        Тајните  на кралот на огнот – К.Едвардс.  Млада, енергична и бистра Ешлејни ја има целата иднина пред себа-се додека татко и не ја осуди на живот на стара мома.

14.        Лекции за љубовната болка – К. Кели. Изи заминува од Ирска за да започне нов живот во Њујорк, но се вљубува во оженет човек  и ќе се најде пред многу тешки прашања..

15.        Десеттата Симфонија – Ј.Јелинек. Овој роман  ги има сите квалитети на одличен трилер: добар заплет, интересни ликови и непредвидлив крај.

16.        Куќата на Ривертон – К.Мортон. Трејси на четиринаесет години заминува од дома и оди да работи во куќата на Ривертон. Како слугинка ги знае сите нивни тајни, но дали ќе ги открие...

17.        Кутија во облик на срце – Џ.Хил. Џад открива на интернет дека некој продава дух, решава да го купи и го добива во кутија. Тогаш во неговиот дом почнуват да се случуват чудни раб оти.

18.        Македонски народни преданија – Танас Вражиновски

19.        Македонски народни волшебни приказни – Танас Вражиновски

20.        Македонски народни преданија и кажувања– Танас Вражиновски

21.        Македонски народни приказни за животот – Танас Вражиновски

22.        Вампирите во македонските верувања и преданија – Танас Вражиновск
1.        Враќање во Барселона – К. Хофман. По „Белата Масаи“ и „Враќање од Африка“ следи и третиот дел „Враќање во Барселона“. По четириесет години повторно се враќа во Кенија , а низ главата и поминуват прашања: Во каква состојба е нејзиниот дом? Што останало? Што се променило? Како ќе реагира Лкетинга?...

2.        Кога лисјата паѓаат – Р. Ѓунтекин. Како есента да не сакаше да си оди се додека не падне и последниот лист. Книга според која е снимена и истоимената серија.

3.        Ноќите во Родант – Н. Спаркс. Адриен мора да размисли за целиот живот кога нејзиниот сопруг ја напушта за друга жена. Прибежиште наоѓа во малото гратче Родант.Ќе надојде голема бура и таа ќе се најде во невоља. Болна потресна...ќе Ве расплаче поради радоста и трагедијата.

4.        Прошетка за сеќавање – Н. Спаркс. Линдон никогаш не би сонувал да ја покани Џејми да излезат, но ги спојува чудниот прсврт на судбината. Ја запознава подобро – и се вљубува. Но постои тајна која ќе му го скрши срцето.

5.        Молитвата на мојата мајка – Н. Хаџи. Трогателна приказна која говори за значењето на семејството, традицијата и врската меѓу луѓето.

6.        Приказна за обичното лудило – Ч. Буковски. Буковски секогаш зборува за реалниот живот, лицата од хиподромите, проститутките, работници, пијаници, бездомници и сите тие „поразени, нарушени и проклети“

7.        Братството на ружата – Д. Морел. Овој роман е првата книга од трилогијата за шпиунажа. Сол и Крис се сираци, израснати во дом, а ги зближува саморијата. Нивното пријателство е посилно од браќа. Возбудлива авантура со многу акција и убиства  со желба на Сол да ја одмазди смртта на Крис.

8.        Прстен – Д. Стил. Возбудлив но истовремено и трагичен роман во кој ни е преставена исконската поврзаностна едно семејство, нивната љубов, а и страдањето на тоа семејство.

9.        Книга за разбирањето –Ошо. Созбадете сопствен пат кон слободата.

10.        Емоционална благосостојба – Ошо. Претставете ги стравовите, бесот и љубовта во креативната енергија.

11.        Како да се сака – Ошо. Како да се љуби полносвесно и без страв.

12.        Играта на ангелите – Л.Х. Ѓуровиќ.  Приказна за кнегињата Милица. Единствената жена која владее со Србија во десетте векови од нејзината историја.За мудроста и силата во време на слабост и пропаѓање.

Најнови изданија од  „Просветно дело“

1.        Последниот воз за Истамбул – А. Кулин. Во градот кој почива на традицијата, двајца луѓе ќе решат да ја следат својата судбина... Приказната е заснована на вистински животни приказни на вистински обични луѓе.

2.        Огнена одмазда – Џ.А.Џенс. Али работи како лице за односи со јавноста во полициската станица, а нејзините детективски способности се ставени на тест кога се наоѓа среде случај на подметнат пожар.

3.        Патеки на слават –Џ. Арчер. Одредени луѓе имаат амбициозни цели, а доколку ги остварат, нивното место во историјата би било загарантирано. Книгава е приказна за еден таков човек.

4.        Индиската принцеза – Х. Моро. Вистинса приказна за шпанската принцеза од Капуртала...Не води во величествениот свет на махараџите, нивните хареми. Голема љубовна приказна и приказна за предавството-која трае две децении.


            Најнови изданија од „Магор“


1.        Надја – А. Бретон. Надја е слободен дух, налик на оние возвишени демони кои     можат да се повикуваат на извесни магиски трикови, по кои никако не можат да се потчинат...

2.        Подрумите на Ватикан – А. Жид. Дејството на ова дело е во доцните 19-ти век, главно во Париз и Рим: една група лажговци ги користат гласините дека Папата е киднапиран како средство да извлечат пари од верниците.

3.        Тешка ноќ – Антологија на современиот македонски фантастичен расказ

4.        Заточеник во Зенда – Е. Хоуп. Возбудлива авантура и нежна љубовна приказна и е исто толку популарна сега како и во времето кога била првпат издадена.

5.        Мол Фландерс – Д. Дефо. Книгата го следи животот на Мол од нејзиното раѓање, нејзината борба за излез од ужасната сиромаштија до нејзиниот просперитет кој го достигнува.

6.        Смрт на Нил- А. Кристи. Линет е млада убава наследничка на огромно богацтво.Таа се мажи со Сајмон и заминува на меден месец, но од некого е следена. Едно утро најдена е мртва, со дупка од куршум во главата.

7.        Островор на д-р Моро – Х.Џ.Велс. По бродоломот, единствен преживеан е Едвард Прендик. Спасен е и одведен на еден остров во Тихиот океан, каде живее и работи злокобниот д-р Моро.1. Загубената ќерка – Д. Чемберлен. Ако ја кажете вистината ќе ја загубите својата ќерка, ако живеете со лагата ќе се загубите себеси. Расел исчезнува но по 20 години најдени се нејзините посмртни останки , а Тимоти е обвинет на смртна казна. СиСи треба да одлучи  дали да ја каже вистината...


2.Оливија Џулс и премногу бујната фантазија – Х. Филдинг. Оливија е атрактивна новинарка која сака вистинска вест, сензавија.Возбудлив заплет, опасна романса, светот на џет-сетот, егзотични предели и пред се многу хумор и комични ситуации.


3.Последниот завет – С. Борн. Бескомпромисен и политички трилер. Момче краде древни глинена плочка од подземните одаи во Багдатскиот музеј за антиквитети. Некој ги убива археолозите и историчарите, а Костело се нурнува во решавање на тајните.


4.Питач пред вратата – Т. Али. Дваесет годишната Марија е необична девојка испретена е во Индија да си најде сопруг. Таму се обидува да му помогне на индијскиот народ и да го смени кај британците гледиштето кон индијската култура.


5.Жената на патникот низ времето – О. Нифенегер. Волшебна љубовна приказна, приказна за преданост филтрирана низ времето за двајца луѓе што го делат доброто и злото додека растат во свет што се менува за миг.


6.Тринаесет часа – Д. Мајер. Исчезнува американски турист во Јужна Африка. Бенима тринаесет часа да ја спаси девојката, својата кариера и да го обеледени заговорот кој се заканува на целата земја.Таа не смее да дозволи да ја фатат а тие не смеат да и дозволат да живее...


7.Дол пат до дното – Н. Хорнби. Смешен тажен и прекрасно човечен роман што поставува некој од најголемите прашања за животот и смрта,за пријателството љубовта и болката.


8.Никогаш повеќе – К. Грахола. Јудита мечтае за голема љубов  и се присетува на мажот кој ја изневерува..Сама ја одгледува својата ќерка и дели совети во женско списание. Има смисла за хумор , а по секоја криза  од неа експлодира бомба на енергија.


9.Енцклопедија на мртвите-Д.Киш. Десет исклучителни приказни формираат лавиринт од двете вечни теми на книжевноста:љубовта и смртта.


10.Моќта на љубовта-Д.М.Руис. Конечно кога ќе сфатиме дека никој друг не може да не направи среќни и дека среќата е последица на љубовта штоја чувствуваме во себе,а тоа е моќта на љубовта.


11.Последниот чај-В.Саздова. Оваа книга ги отвара нашите сопствени приказни, не охрабрува да се соочиме со нив и да ги прифатиме такви какви што се.


12.Наследена загуба-К.Десаи. Авторот не води на Хималаи во еден затурен свет обвиен во магла.Дејствието се случува во 80-тите на 20.век кога востанието на Непалците се заканува да им ги загрози животите на еден пензиониран судија,неговата внука и нивниот беден готвач.


13.Елеганцијата на ежот-М.Барбери. Овој роман не води во светот на богаташката извештаченост,интелектуалните клишеа и надмените сопственици на кучиња со педигре,и ги возвишува тивките победи на ненаметливите меѓу нив.


14.Автобиографија на една љубов-А.Жарден. Алексндар открива дека неговата жена,Жана седум години е несреќна и ја напушта.По две години доаѓа неговиот брат-близнак и ќе ја поведе по патот на оздравувањето.


15.Патека на сетилата-Неџма. Книга која не води во откривање на тајните на љубовта и тоа во најголема тајност. Интимна приказна


16.Македонски непокор – М. Јовчевски. Душопарателен, поучен запис за непознавачите на македонскиот непребол, извор на болка од најдлабоката внатрина на светоста на Македонољубието...


17.Ѕвонливите кедри на Русија – В. Мегре.Оваа книга зборува за тоа какви сме биле и какви можеме да бидеме. Станува збор за една необична жена којашто поседува исклучителна дарба да ги исцелува душата и телото на човекот.


18.Пространството на љубовта –В. Мигре –Во книгата продолжува раскажувањето за необичната жена која ја наследила дарбата и знаењата за праизворите на вистината,


19.Кои сме ние? - В. Мигре. Кога проникливите ќе ја сфатат целта на своето постоење и суштината на бескрајноста, тогаш тие ќе започнат да живеат среќно.


20.Создавањето – В. Мигре. Дали во литературата постои пожива слика за Бога од онаа што е опишана во оваа книга, ќе судите Вие, почитувани читатели.


21.Цвеќињата на вечноста – Ошо. Зен поминува денови и ноќи на одредено прочистување.Отровот му е испорачан нему и тој треба да го открие и да земе противотров.Смртта е неизбежна.


22.Мудроста на песокот – Ошо. Суфи приказна која писателот ни ја раскажува приказната за песокот која ќе ви вдахне еден здив на Љубовта.


23.100 празни страници –С. Масарото. Какво изненадување ќе доживее еден младич кога неговиот дедо во тестаментот ќе му остави во наследство само нотес со празни страници велејки му дека нотесот е најголемото богатство за кое може само да сонува.Најнови  изданија


1.Купохоличарката се мажи – Софи Кинсела. Животот на Беки е совршен.Таа има работа од соништата-советник за купување, ги троши парите на другите луѓе уште и плаќаат за тоа.Потоа Беки  е запросена и животот и станува бродолом.


2.Купохоличарката и нејзината сестра – С. Кинсела. Беки е растревожена. Конечно има сестра со која има многу заедничко. Со неа ке може да оди на шопинг...Но невозможно, таа го мрази шопингот!


3.Колиба – Вилием Пол Јанг. Шестгодишната Меси е киднапирана на семејно летување, а докази дека сурово е убиена се пронајдени во колибата.По четири години нешто го враќа татко и во колибата.


4.Ајлин – Ајше Кулин. Ајлин завршува медицина, се мажи за либански принц. Повторно и повторно се мажи, и браковите и досадуваат.Станува офицер на американската војска.


5.А потоа.. – Гијом Мисо. Осумгодишно момче Нејтан, скокнува во езерото за да спаси девојче.Срцето престанува да работи, клиничка смрт.А потоа, повторно живот.


6.Краеви и почетоци – Нора Робертс. Млада ТВ новинарка Оливија, желна за успех и кариера длабоко повредена од љубовта и животот го сретнува својот ривал ТВ новинарот Торп.


7.Прашање на избор – Нора Робертс.1.Портата од кафезот – Кејти Хикмен. Магична, длабока приказна што не води во харем од шеснаесетиот век-директно во светот населен со егзотични, интригантни карактери.


2.Казино – Николас Пилеџи. Приказна за љубовта и стртта во Лас Вегас.Фатален љубовен триаголник меѓу Лефти, коцкарски гениј;Тони, пријател и партнер и Џери, сопруга на Лефти и љубовница на Џери.

3.Пукнатина – Дорис Лесинг. Авторот измислува култ на древни жени наречени Пукнатините, приказна поткрепена со дневникот на еден римски историчар.


4.Девојката на командантот – Пам Џеноф. Септември 1939.  Светот на еврејката Ема и се испревртува кога Германија е окупира Полска. И по само шест седмици сопругот ја напушта...


5.Одлука – Николас Спаркс. Травис Паркер има се што ќе посака се додека прва сосетка не му стане Габи Холанд.


6.Марина – Карлос Руиз Зафон. Повторно сме низ улиците на Бартселона.Оскар ја запознава Марина со која се впушта во откривање на болната загатка која се крие во минатото на градот.


7.Кога ќе засвети животот – сердар Оскан. Губејќи ја вербата во животот, уверен дека се што направил е погрешно Омер крева рака врз себе.Во мој момент го посетува ангелот.


8.Враќање дома – Даниела Стил. Љубов на двајца ненадејно сретнати млади луѓе.Моќта и незаборавна повелба за изборот која секоја жена мора  да го направи во својот живот.


9.Кралскиот читател – Алан Бенет. Кралицата Елизабета Втора  се нашла во близина на подвишна библиотека, настан кој постепено од неа ќе направи страствен читател.


10.Изгубената роза – сердар Оскин. Приказна за Дијана.Книгата преставува занесно патување кон себеоткривањето и традиционалната маѓија.


11.Заедно – Џоди Пико. Семејствата Харт и Голд живеат едно до друго седумнаесет години, делејќи се.Емили е мртва што се крие зад нејзиното убиство.


12.Прекрасни коски – Алис Себолд. Сузи има четиринаесет години кога е убиена.Се навикнува на новиот дом во рајот и гледа како животот на земјата продолжува без неа.


13.Тешка измама – Френк Талис. Се случува убиство во Виена.Испекторот  го повикува докторот Либерман  млад ученик на Фројд до помогне во расветлување на убиството.
1.Љубовница – Аманда Квик. Брајт планираше да биде негова љубовница само формално, но господинот имаше поинакви планови: да си поигрува и да ја предизвикува се додека убавата „љубовница“ не стане повеќе од ннегова љубовница.


2.Последниот Харем : прв и втор дел – П.Пранге. Две жени меѓу Истокот и  Западот, едната прави се за да стане миленичка на султанот, другата копнее по слобода и љубов.


3.Тестамент – Д. Морал. Животот на едно семејство е во опасност, откако Рубен напишал некоја статија и таа не му се допаднала на Кес.


4.Почекај до полноќ – Аманда квик. Една жена е убиена , а Хардести стравува што може да се открие со истрагата , но истрагата продолжува.


5.Во прегратките на месечината – Аманда Квик. Најважната работа која што Господ му ја подарува на секој човек е животот,затоа животот е скапоцен.Животот на четири девојки е во опасност.


6.Љубовен лавиринт – М.Л.Фишер. Стефани е секретарка која несвесно посега по туѓата среќа.Дали Срефани ќе одолее на искушенијата на неморалното и сепак ќе се поврати од трнливиот пат на солзите.


7.Сета љубов на светот – Фишер. Елен е поротник во судењето за убиството на Анабела која е отруена, а за тоа е обвинета Карола.Дали е најден вистинскиот убиец?


8.Врела крв – Фишер. Браќата Јохен и Јенс припаѓаат на добата на непромисленоста, темпераментот и авантурата.Го зграбуват се она што денот го нуди, а младоста го овозможува.


9.Нескротлива младост –Фишер. Тина, Ралф, Сузи и Кнут се само дел од пародијата на живото. Нивните животни приказни се испреплетуваат нижејки радости и солзи, вечност и заборав.


10.Бегство од харемот –Фишер. Каде Ирина ќе се пронајде себеси? Во студените харемски ѕидини или татковината, од чии прегратки за миг ќе беше откорната?


11.Љубовта е опасна игра – Фишер. Во еден мал германски град  обвинетиот Клаус –врз основа на лажно сведочење,е  виновен и осуден на смрт.Но, тој тврди дека е невин.


12.Кога срцето зборува – Фишер. Младата адвокатка Теа се соочува со непријатности кои ќе и го разбрануваат мирниот адвокатски  живот.


13.Девојката со тетоважа на змеј – С. Ларсон. Хенрик Бангер за роденден му пристигнува необичен подарок, уште еден потсетник за таинствената случка од минатото.Пред смртта ке успее ли да ја реши мистеријата ...


14.Мистергонија – М. Димковски. Што се случува кога ќе се отвори забранетата врата? Возбудлива приказна за патувањето низ времето во новата земја.


15.Каменот од твојот ден – Ј. Михајловска-Георгиева. Четворица пријатели одат на Химелаите.Само еден од нив е жена без никакво искуство во планинарството.Дали Таа што тргнува со нив е истата Таа што се враќа.


16.Длабоко во ноќта – Х.Мураками.Роман за случајните средби во ситните часови во Токио.Драма во која се испреплетуваат времетои просторот,сеќавањето и реалноста.


17.Тристан умира – Ата Буки.Еден човек на смртна постела го раскажува својот живот.Еден писател го слуша и пишува.Може ли воопшто да се раскаже еден живот?


18.Царица – Шан Са. Приказна за најголемата кинеска царица.Сведок е на предавство, завера, преживува војна, епидемија,глад.Ја воздигнува кинеската култура до совршенство.


19. Самрак, Млада месечина, Помрачување и Зазорување - Стефани Мајер1.Верниот шпион - А.Беренсон. Џон Велс е единствениот агент на ЦИА кој некогаш влегол во Ал Каеда.Уште пред нападите во 2001 година,Џон се крие во планините на Пакистан чекајќи го својот миг,создавајќи си покритие.Политички трилер што зборува  за тероризмот на денешниот свет.


2.Сложувалката на Парсифал - Р.Ладлам (прв и втор дел). Одличната кариера на Мајкал како таен агент ја прекинува насилната смрт на саканата жена.Но неговата љубов е жива...Спасувајќи го својот живот и својата љубов,Мајкал ќе одлучува и за судбината на светот.


3.Ловци на среќа - Х.Робинс. Легендарно ремек дело за парите и моќта,сраста и предавството.


4.За пица и пиво - Џ.Гришам. Рик  Докери е американски фудбалер во тимот на Кливленд Бронс кој никогаш не добил шанса да заигра во првиот состав.Но во еден решавачки натпревар на општо изненадувањ Рик ќе ја добие шансата.


5.Четвртиот Кенеди - М.Пузо. Политички трилер што започнува со атентатот на папата на Велигден и предизвикува глобални потреси ширум светот,од палатата на султанот на Шерхабен до Белата куќа.


6.Белата кралица - Ф.Грегори. Интимни врски во британското кралство,политички маневри и судири за бојното поле.Истовремено дополнувајќи ги со добро претставените натприродни елементи.


7.Паднати ангели - Н.Робертс. Во својот нов роман Нора Робертс ги истражува мистериите на љубовта,убиството и лудилото.


8.Славни во смртта - Н.Робертс. Поручникот Ив Далас отсекогаш била сигурна во нејзината потрага за правда.Но таа ќе дознае дека вистинските работи кои ги чувствува никогаш не се црно-бели.


9.Ќерката на Магда - К.Колиер. Завиена фасцинантна приказна која ќе ви го стопли срцето...Тајните што се носат во гроб не секогаш остануваат закопани...


10.Силвер Беј - Џ.Мојес. Егзотичните плажи на Силвер Беј на Лиса Меккален и ги нуди слободата и безбедноста по кој копнее,за неа и за нејзината ќерка.


11.Втора шанса - Д.Стил. Роман за фаталната средба на двајца млади луѓе,успешни во својата професија кои се совршени еден за друг но им припаѓаат на два сосема различни света.


12.Раскажи ми ги соништата - С.Шелдон. Три преубави жени Ешли,Томи и Алет се осомничени дека направиле повеќе брутални убиства...


13.Клучот на алхемичарот - К.Брамбиља. Не му се случува секому да се разбуди еден ден и да открие дека татко му е волшебник и алхемичар.


14.Однесувај се како дама, размислувај како маж - С.Харви и Д.Милнер


15.Што навистина мажите мислат за љубовта, љубовните врски, посветеноста и обврските.
1.Нов почеток  – Т. Парсон. Колку нови почетоци се потребни за да се променат нештата? Џорџ Бејли го добива подарокот за кој сите сонуваме-можноста одново да го живее својоѕ живот.


2.Убиство во Месопотанија – А. Кристи. Во Ирак на археолошки ископувања, Херкуле Поирот ќе добие неочекувана задача: да го открие убиецот на госпоѓа Леиднер, сопругата на познатиот археолог д-р леиднер.


3.Розата  на Севастепол  - К.Мекмехон. Хенри е познат хирур кој доброволно работи во болниците во Русија 1954г. Кримската војна а тука е и Роза-млада,тврдоглава која сака да спаси повеке животи Наеднаш Роза исчезнува...


4. Тројца в кревет –  К. Рид. Роман што раскажува за љубовта, сексот, работата и бебињата.Забавна и прониклива книга за мајчинството во дваесет и првиот век.


5. Жалба –  Џ. Гришам. Силна и шокантна приказна за политичките и правните интриги и за алчноста на големите корпорации.


6.Ќерката на партизанот – Л. де Берниер. Случајна средба на улица го менува целосниот живот на главниот јунак, обичен припадник на средната англиска класа.


7.Алиби – С. Браун. Хемонд Крос цврсто одлучил да стане следниот окружен обвинител без попатно жртвување на својата чесност, но дали во тоа ке успее.


8.Три жени  -  М. Пирси. Сузан Блум е почитуван адвокат,преживува два брака и има две возрасни ќерки.Семејните проблеми почнуват кога  кај неа ке дојдат да живеат нејзината ќерка и мајка.


9.Мали слатки откази – С.Кослоу. Магнолија Голд е софисцирана уредничка на познато женско списание што жевее за својата работа ,па што ако нема  љубовен живот?


10.Ранетиот орел – Мир-Јам.Анѓелка е млада, образована у убава девојка  полна со љубов, но дали нејзината љубов ќе биде возвратена.


11.Чудниот случај на Бенџамин Батон – Ф.С.Фицџералд. Според овој расказ е снимен филм во режија на Дејвид Финчер, цо Бред Пит и Кејт Бланшет, добитник на повеќе награди меѓу кои и три Оскари.
Copyright NUB "Goce Delcev"-Stip - 2008